معایب پی پال و مشکلات استفاده از آن برای ایرانیان چیست؟

معایب پی پال
 • 1142 بازدید
 • 0 نظر
 • 30 شهریور 1400
 • نوشته شده توسط تیم تولید محتوای یک پی

معایب پی پال و مشکلات استفاده از آن برای ایرانیان چیست؟

آیا تابه‌حال برایتان پیش آمده که برای دریافت وجه ار خارج از کشور، از سیستم مالی پی‌پال استفاده کنید؟ فکر می کنید تا چه اندازه از کارکرد و همچنین خطرات احتمالی و معایب پی‌پال اطلاع دارید؟

اگر حداقل یک‌بار قصد دریافت وجه ار خارج از کشور را داشتید، حتما نام پی‌پال و یا حساب وب مانی  را شنیده‌اید و احتمالاً بدانید پی‌پال یکی از معتبرترین درگاه‌های پرداخت در جهان است که با هدف تسهیل در مبادلات مالی بین‌المللی ایجاد شده است.

به‌طورکلی  مزایا و معایب پی پال در سطح جهانی مطرح می‌باشد؛ اما چالش‌های استفاده از آن در ایران به دلیل وجود تحریم‌های بانکی و پیچیدگی در استفاده، بیشتر است.

 

سازوکار پیپال چگونه است؟

اگر بخواهید با سازوکار پی‌پال از جهت فنی و امکاناتی که در دسترس افراد قرار می‌دهد آشنا شوید، در وهلۀ اول لازم است بدانید که پیش‌ازاین، خدمات مالی پی‌پال در تجارت بین‌المللی ضروری و مورد توجه بوده است. پی‌پال یک سرویس مالی آنلاین و یکی از روش‌های پرداخت بین المللی است تا به شما این امکان را بدهد که با استفاده از یک حساب اینترنتی مبادلات وجه امن انجام دهید! ساختن حساب پی‌پال کار ساده‌ای است و با داشتن یک آدرس پست الکترونیکی (ایمیل) می‌توانید حساب کاربری پی‌پال ایجاد کنید. اما اینکه صاحب آن حساب چه کسی است، در قوانین و سیاست‌گذاری‌های پی‌پال مورد اهمیت است؛ بنابراین باید هویت کاربر بر اساس قوانین آنها تأیید شود.

بعد از اینکه هویت شما در سیستم پی‌پال تأیید شد (این مرحلۀ احراز هویت است) می‌توانید حساب بانکی مورد نظر خود را به آن اضافه کرده و از خدمات پی پال در سطح بین‌المللی بهره‌مند شوید! در سازوکار خدمات پی‌پال آمده است که تمامی فرایندهای مالی رایگان است؛ به‌شرط آنکه نیاز به تبدیل ارز نباشد! فکر می‌کنید در عمل، سازوکار استفاده از خدمات مالی پی‌پال به همین سادگی است؟!

ریسک انتقال پول با پی پال

ریسک انتقال پول با پی پال

 

 

آیا به راستی پیپال یک تسهیلگر مالی در سطح بینالمللی است؟

به‌عنوان یک شهروند ایرانی باید حتماً این را از خود بپرسید که آیا تمامی فرایند و سازوکار پی‌ پال برای شما امکان‌پذیر است؟

چند موضوع مورد توجه در این فرایند، احراز هویت، امنیت و تبدیل ارز مبدأ یا مقصد به ارز دلخواه است. سال‌هاست که به دلیل وجود تحریم‌های آمریکا و تحت فشار قرار گرفتن سایر کشورها توسط آن، ایرانی‌ها از استفادۀ  شبکه بین‌المللی بانکی محروم هستند.

در قوانین و سیاست‌گذاری پی‌پال آمده است که کوچک‌ترین اشاره به عباراتی مانند «داعش»، «فارسی»، «ایرانی»، «کره شمالی» و چند کلمه دیگر، خلاف قوانین مورد تأیید آنهاست و به افرادی که هویتشان به هر کدام از محدودیت‌های اعمال شده مرتبط شود یا به کاربری که در فضای کاربری خود اشاره‌ای به این کلمات داشته باشد، خدماتی ارائه نخواهد کرد؛ بنابراین یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های استفاده از خدمات مالی پی‌پال به‌عنوان یک کاربر ایرانی احراز نشدن هویت شما است.

در فرایند سیستم پی‌پال آمده است که بستری را برای مبادلات «امن» وجه در جهان ایجاد کرده است. از طرفی چنانچه از سوی سیستم آن تشخیص داده شود که بخشی از شرایطی که در ازای ارائه خدمات مالی وجود دارد نقض شده باشد، پولی که دارنده حساب می‌تواند برداشت و یا منتقل کند، محدود می‌شود. این سخت‌گیری‌ها تا حدودی معین است، اما پی‌پال در مواردی به تشخیص و صلاح‌دید خود از نقض شرایط، اقداماتی در این جهت انجام می‌دهد. چنانچه پی‌پال تشخیص دهد صاحب حساب بر اساس معیارهای تعیین شده و بعضاً تعیین نشده مشکوک است، حساب او را محدود یا مسدود می‌کند. همه این اقدامات در صورتی انجام می‌شود که پی‌پال نسبت به پاسخ‌گویی به هیچ نهاد یا سازمان و حتی مشتریان خود هیچ‌گونه تعهدی ندارد.

از طرفی دارندگان حساب پی‌پال در هر کجای جهان نمی‌توانند در زمان مورد نظر خود به وجوه موجود در حسابشان دسترسی داشته باشند. چون فرایند آزادسازی پول در پی‌پال پیچیده است و مدتی طول می‌کشد تا شخص بتواند پول خود را از حسابش آزاد کند.

بیشتر بخوانید و بیشتر بدانید.  صرافی و تاریخچه آن در جھان و ایران

در نظرات کاربران جهانی سیستم مالی پی‌پال بیان شده است که این سرویس فاقد ارائه خدمات مناسب به مشتریان خود است؛ چرا که دارای فرایندهای طولانی، خسته‌کننده و دستورالعمل‌های پیچیده است. همه این مسائل در حالی است که وجود امنیت در فرایندهای مالی از نظر مادی و روحی – روانی بسیار اهمیت دارد و در چنین شرایطی نگرانی و استرس ناشی از عدم ثبات فکری مالی، همراه کاربران آن خواهد بود.

به‌عنوان مثال، برخی از مواردی که منجر به محدود و یا مسدود شدن حساب می‌شود و در قوانین پی‌پال بیان شده است  عبارت‌اند از:
 •   داشتن چند حساب کاربری؛
 • معامله‌های غیر قانونی مانند دارو و اسلحه؛
 •   هک شدن حساب کاربر؛
 •   دریافت شکایت از دارنده حساب؛
 • مشکوک بودن اطلاعات کاربری؛
 • نقض هر قوانین مورد نظر سیستم پی‌پال؛
 • ثبت نشدن حساب بانکی؛
 •   برقراری هرگونه ارتباط با کشورهای مورد تحریم پی‌پال؛
 • استفاده از کارت اعتباری شخصی بدون اجازه پی‌پال.

با وجود چنین مسائلی آیا پی‌پال بستر امنی برای کاربران خود ایجاد کرده است، درحالی‌که هیچ تعهدی در قبال ثبات حساب کاربری و امن بودن موجودی آن ندارد. بنابراین می‌توان گفت برخی معایب پی‌پال در سطح جهانی نیز گاها برای سایر کاربران غیر ایرانی نیز مشکل ساز می‌شود. در چنین وضعیتی محدودیت‌هایی که کاربران ایرانی دارند، این معایب پی پال را پر رنگ‌تر می‌ نماید.

 

معایب پی پال برای ایرانیان

معایب پی پال برای ایرانیان

 

مشکلات، معایب پی پال و محدودیتهای آن برای استفاده ایرانیان چیست؟

به دلیل امنیت بالایی که پی‌پال قصد دارد در اختیار کاربران خود قرار دهد، برای تأیید و انجام تمامی تراکنش‌های مالی حساسیت زیادی به خرج می‌دهد. به همین دلیل برخی از مشکلات استفاده از پی‌پال تنها مربوط به کشور ایران نبوده و در تمامی کشورها باید مراقبشان بود تا رخ ندهند. بااین‌حال محدودیت و مشکلاتی مختص حساب‌های ایرانی نیز وجود دارد که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

شناسایی IP ایران توسط سیستم پیپال

پی‌پال به حساب کاربری ایرانی خدمات ارائه نمی‌کند و آن را محدود می‌کند یا حساب را می‌بندد. ممکن است در ابتدا این موضوع را بدانید و با IP غیرایرانی حساب کاربری بسازید، اما به هر دلیلی وقتی پی‌پال متوجه ایرانی بودن کاربر شود، حساب را مسدود می‌کند. این برای کاربران ایرانی گران تمام می‌شود؛ چون ممکن است قبل از اینکه به حساب مالی خود دسترسی پیدا کنند، مسدود و همه دارایی حساب بلوکه شود و احتمالاً دیگر قادر به استفاده از آن نباشند.وجود هرگونه اطلاعات مربوط به ایران در حساب کاربری

هنگام ساختن حساب پی‌پال باید آدرس محل سکونت و اطلاعات تماس وارد شود. هر اندازه از این اطلاعات که مرتبط با ایران باشد، می‌تواند پیامدهای منفی برای حساب کاربری داشته باشد. حتی اگر با هر ترفندی حساب کاربری بدون اثری از نام و نشان ایران و ایرانی بودن ساخته شود، به هنگام خرید و یا حواله مالی، حتی اگر نام یکی از دانشگاه‌ها و مراکز معتبر بین‌المللی ایرانی در فاکتور یا پیش‌فاکتور درج شده باشد، پی‌پال حساب کاربری را محدود می‌کند. اگر هویت ایرانی در چنین شرایطی برای پی‌پال به اثبات برسد بدترین پیامد آن برای صاحب حساب، ازبین‌رفتن حساب و موجودی داخل آن است.

 انتقال پول از منابع نامطمئن از نظر سیستم پیپال

منبع مطمئن از نظر پی‌پال یعنی پولی که مبادله می‌شود از چه طریقی تأمین شده است و در ازای ارائۀ چه کالا و خدماتی انتقال یافته است. پی‌پال قوانین مشخص و محکمی برای تأیید و انجام تراکنش مالی جهت جلوگیری از تراکنش‌های مشکوک مانند پول‌شویی دارد. به همین دلیل اگر منبع وجهی که به حساب شما منتقل می‌شود مشکوک یا نامشخص باشد، جلوی انتقال پول را می‌گیرد و حتی حساب شما را به حالت محدود در می‌آورد. پی‌پال به‌صورت تصادفی طی دوره‌های زمانی مشخصی فرایند انتقال پول را بررسی می‌کند که آیا انتقال وجه مطابق قوانین بین‌المللی بوده است یا نه. اگر به هر یک از طرفین تراکنش مشکوک شود، از طرفین مدارکی را درخواست می‌کند تا برایش اثبات شود که کار غیرقانونی صورت نگرفته است. طی این مدت جلوی حساب کاربر گرفته می‌شود تا موضوع برای پی‌پال شفاف شود.

بیشتر بخوانید و بیشتر بدانید.  راهنمای جامع وب مانی در سال ۲۰۲۲

وجود محدودیت در میزان مبلغ تراکنشهای پیپال

وقتی انتقال ارز و یا حجم خرید با مبلغ بالا به‌وسیلۀ حساب پی‌پال زیاد شود، سیستم پی‌پال به حساب کاربر مشکوک می‌شود. در این حالت نیز حساب را به حالت تعلیق در می‌آورد تا مدارک مربوط به انجام تراکنش‌ها را دریافت کند. می‌توان گفت موضوع یکی از معایب پی پال حداقل برای استفاده ایرانیان است. زیرا اکثر این حساب‌ها با مدارکی غیر از شخص صاحب حساب افتتاح می‌گردد.

به‌طور مثال کسی که دارای «حساب شخصی» پی‌پال است ولی میزان تراکنش‌های او از متوسط تراکنش یک «حساب تجاری» بیشتر باشد، از نظر پی‌پال مشکوک است.

بالا بودن تعداد تراکنشهای انجام شده در یک روز

اگر در روزهای ابتدایی افتتاح حساب به‌صورت مکرر و با مبالغ مختلف از پی‌پال استفاده شود، باز پی‌پال به حساب کاربر مشکوک می‌شود و اقدامات مقتضی خود را انجام می‌دهد.

برای همین معمولاً توصیه می‌شود حداقل 15 روز بعد از افتتاح حساب با تعداد محدود و مبلغ کم تراکنش مالی انجام شود تا پی‌پال باز هم مشکوک نشود!

تغییر پیدرپی IP

یکی از معایب پی پال برای ایرانیان تغییرات IP است. برخی از کاربران ایرانی برای برطرف‌کردن شناسایی IP ایران، از فیلترشکن استفاده می‌کنند. فیلترشکن‌ها اغلب به سرورهای چندین کشور متصل هستند و به هنگام استفاده، اتصال به سریع‌ترین سرور برقرار می‌شود. این موضوع باعث بی‌توجهی کاربران به IP کشوری که با سرور آن به اینترنت متصل شده‌اند، می‌شود. چنانچه کاربران به سرور فیلترشکن خود توجهی نداشته باشند و هر بار از طریق یک کشور وارد حساب کاربری خود بشوند، پی‌پال متوجه تغییر IP به‌صورت مکرر می‌شود. در نتیجه حساب آنها را شناسایی کرده و دچار مشکل می‌شوند.

برخی ارائه‌دهندگان خدمات مالی در ایران جهت ممانعت از مواجهه با چالش‌ها و مشکلات استفاده از پی‌پال راهکارهای غیراصولی، سخت و پر استرسی را ارائه می‌دهند؛ مانند استفاده از انواع فیلترشکن و یا سرورهای مجازی. اما اگر به هر نحوی با وجود عدم ثبات در ارتباط اینترنتی، این مسیرها قطع و وصل شود، هویت شما برای پی‌پال آشکار خواهد شد و مشکلات دیگر نیز برای شما دور از انتظار نخواهد بود؛ بنابراین بهتر است به فکر راهکاری مناسب‌تر نسبت به استفاده از حساب پی‌پال باشید.

 

 

درگاه پرداخت بین المللی یکپی، راهکاری امن برای دریافت وجه از خارج از کشور 

همان‌طور که ملاحظه کردید، اصرار به داشتن یک حساب پی‌پال و استفاده از خدمات آن برای ایرانیان برخلاف آنچه سازوکار پی‌پال ادعا کرده است، بسیار ناامن، پرخطر و همراه با محدودیت‌ها و چالش‌های بسیار است.

ممکن است با ارائه‌دهندگان خدمات مربوط به حساب پی‌پال در کشور آشنایی داشته باشید.

اما می‌توان ساده‌تر از تصور اولیه این مشکل را برطرف کرد؛

با بررسی بی‌شمار معایب پی پال برای ایرانیان،راه‌حل فراموش‌کردن استفاده از سیستم مالی پی‌پال در ایران است!

پلتفرم پرداخت بین المللی آنلاین، راه‌حل جایگزین جهت برطرف‌کردن نیاز شما است. درگاه بانکی بین المللی یک پی، یک سیستم مالی بین‌المللی ایرانی است که توانسته ارتباط با شبکه بانکی بین‌المللی را برای کاربران ایرانی تسهیل کند. با استفاده از درگاه بانکی بین المللی یک‌پی، بدون پیچیدگی و دردسر می‌توانید وجه خود را از خارج از کشور دریافت کنید و معادل ریالی آن را در حساب بانکی خود در ایران دریافت نمائید. به‌این‌ترتیب دیگر نگران تأمین امنیت مالی خود نخواهید بود.

 

 

آیا شما تجربه ی استفاه از پی پال را داشته اید؟ لطفا با ما در میان بگذارید.

به اشتراک گذاری این مطلب

نظرات
loading

لطفا نظر خود را در مورد این مطلب با ما به اشتراک گذارید

  آخرین اخبار