صفر تا صد دریافت ارز دانشجویی

صفر تا صد دریافت ارز دانشجویی
  • 804 بازدید
  • 0 نظر
  • 01 اسفند 1400
  • نوشته شده توسط بیزکوک

صفر تا صد دریافت ارز دانشجویی

 

مقدمه

شاید شما از جمله دانشجویانی باشید که به جهت ادامه تحصیل در رشته‌های مهندسی، مدیریتی و یا پزشکی، قصد دارند به کشو‌‌های دیگر سفر نموده و از امکانات موجود در دانشگاههای کشور‌ مقصد استفاده کنند. بر همین اساس وزارت بهداشت و وزارت علوم، تسهیلاتی را برای حمایت مالی این طیف از دانشجویان ایرانی در نظر گرفته‌است. در این مقاله، قصد داریم صفر تا صد نحوه دریافت ارز دانشجویی را به زبانی ساده برایتان بگوییم.

 

ارز دانشجویی

ارز دانشجویی

از چه راه‌هایی می‌توان برای دریافت ارز دانشجویی اقدام نمود؟

برای دریافت ارز دانشجویی لازم است ابتدا وزارت علوم و وزارت بهداشت در قالب یک معرفی‌‌نامه، درخواستی را تنظیم نموده و آن را به بانک ابلاغ نماید. بر این اساس، دانشجویانی که گواهی اشتغال به تحصیل آن‌ ها از نظر وزارت بهداشت و وزارت علوم مورد تایید باشد، می‌‌توانند بر اساس سنوات مجاز تحصیلی شان  برای مدتی محدود از امتیاز ارز دانشجویی برخوردار بوده و ارز را با نرخ دولتی دریافت نمایند.

به همین‌منظور دانشجویانی که به هدف دریافت ارز دانشجویی، قصد دریافت معرفی‌نامه به بانک را دارند، لازم است که مراحل زیر را طی کنند تا واجد شرایط دریافت ارز دانشجویی شوند.

۱- ثبت‌نام در سامانه نشا (Nesha)

ابتدا لازم است دانشجویان با مراجعه به وب سایت نشا به‌صورت الکترونیکی درخواست خود را با طی کردن فرایند ثبت‌نام، در این سامانه ثبت نمایند. در ادامه، سامانه مخصوص دریافت ارز دانشجویی که با نام نشا فعالیت خود را آغاز نموده است، در گام اول برای دانشجویان پرونده‌ای را در سامانه تشکیل می‌دهد. پس از ثبت‌نام دانشجو در سامانه نشا، اطلاعات منحصر‌به‌فردی از جمله نام کاربری، شماره پرونده و گذرواژه مخصوص توسط سامانه برای دانشجو تعیین می شود. لازم به ذکر است که دانشجویان می‌بایست این اطلاعات را نزد خود محفوظ نگاه داشته و در حفظ آن کوشا باشند.

2- مراجعه به پروفایل شخصی تعیین شده در سامانه نشا Nesha 

پس از ثبت‌نام، دانشجویان باید برای  دریافت ارز دانشجویی، با استفاده از اطلاعات کاربری به پروفایل شخصی خود در سامانه مراجعه نمایند. در ادامه دانشجو می‌تواند بر اساس دسترسی‌های موجود که در سامانه مشخص شده است، به قسمت منو (مدیریت درخواست ها) مراجعه کرده و با انتخاب گزینه (ثبت درخواست نامه بانک)، اقدام به تکمیل فرم مخصوص نموده و نسبت به ابلاغ درخواست معرفی‌نامه به بانک اقدام نماید.

موسسات مختلفی در سراسر کشور به‌نیت فراهم نمودن شرایط آسان‌تر برای  دریافت معرفی‌نامه، فعالیت می‌نمایند. بر این اساس متقاضیان دریافت ارز با شرایط دانشجویی، می‌توانند بدون نیاز به حضور در سازمان و تنها با مراجعه به نزدیکترین موسسه، شرایط را برای دریافت ارز دانشجویی دنبال نمایند‌. لازم به ذکر است که دانشجویان در فرم مذکور باید تاریخ مورد نظر را به جهت دریافت فرم، مشخص نمایند. 

پس از آن، زمانی که درخواست دانشجو تایید شود، وی می‌تواند در تاریخ مشخص شده، در موسسه‌ که شرایط دریافت ارز را درخواست نموده، به هدف تکمیل فرایند اولیه حضور یابد. بر این اساس، دانشجو پس از طی مراحل اولیه زمانی که به موسسه مراجعه نماید، شرایط خود را در لیست مشخص در حالت انتظار مشاهده خواهد نمود.

3- نحوه اطلاع از نتیجه دریافت ارز با شرایط دانشجویی

پس از تکمیل فرم و تعیین زمان دریافت معرفی‌نامه، کارشناسان درخواست شما را بررسی کرده و از طریق ایمیل یا پیامک،  نتیجه درخواست را به شما اطلاع خواهند داد. در ادامه ممکن است درخواست شما مورد تایید کارشناسان قرار نگرفته باشد. در این خصوص باید به موسسه انتخابی خود مراجعه کرده و فرم مذکور را ویرایش نمایید و یا نسبت به تصحیح خطا‌های اعلام شده اقدام نموده و مجدداً فرم را ارسال نمایید. اما اگر درخواست شما مورد تایید کارشناسان قرار گرفته باشد،می‌توانید با مراجعه به موسسه معرفی‌نامه خود را دریافت کنید.

 

شرایط دریافت ارز دانشجویی

شرایط دریافت ارز دانشجویی

4- نحوه پرداخت برای  دریافت تسهیلات ارزی دانشجویی

در حد فاصل تکمیل فرم و زمان مشخص شدن نتیجه بررسی درخواست دریافت ارز دانشجویی که توسط کارشناسان مشخص می‌شود، دانشجو باید برای دریافت تسهیلات ارزی دانشجویی، مطابق با شرایط از پیش تعیین شده (بر اساس دستورالعمل ابلاغی)، مبلغ 115.000 ریال برابر با 11 هزار و 500 تومان  پرداخت نماید. این مبلغ را به شماره حساب (2172019006002) واقع در شعبه فردوسی بانک ملی ایران که به نام سازمان امور دانشجویان است، واریز نمایید. دانشجو موظف است که در زمان مراجعه به موسسه برای  دریافت معرفی نامه، رسید این پرداخت را همراه خود داشته باشد. 

بیشتر بخوانید و بیشتر بدانید.  اتریوم چیست؟ چگونه کار می کند؟

5- لزوم پیگیری اخبار منتشر شده در سامانه نشا

گاهی احتمال دارد در روند بررسی و رسیدگی به درخواست دریافت ارز دانشجویی، تغییراتی شکل بگیرد. در سایت نشا، که تنها پل ارتباطی با دانشجویان می باشد، روزانه اخبار متعددی در این زمینه منتشر می شود. دانشجویان می‌توانند شرایط و هر گونه تغییر احتمالی را از این طریق رصد کنند و یا از طریق راه‌های ارتباطی مشخص شده، با کارشناسان ارتباط بگیرند و در صورت تغییر شرایط، اقدامات لازم را متناسب با تغییرات انجام دهند. برای مثال، امکان دارد آدرس موسسه انتخابی تغییر کرده باشد؛ برای پیگیری موارد این چنینی نیز می‌بایست اخبار سایت را دنبال کنید. 

6- شرایط دریافت معرفی نامه

پس از صدور معرفی‌نامه و ابلاغ آن به بانک برای  دریافت ارز دانشجویی، حضور دانشجو برای دریافت معرفی‌نامه در موسسه الزامی نمی‌باشد. بر این اساس، یک وکیل و یا فردی از آشنایان  یا بستگان نزدیک می‌توانند به نیابت از دانشجو برای دریافت معرفی‌نامه به موسسه مراجعه نمایند. دانشجو و یا فرد مشخص‌شده، باید مدارک شناسایی معتبر به‌همراه داشته باشد. خاطر نشان می‌شود که باید در زمان دریافت معرفی‌نامه، گواهی اشتغال به تحصیل دانشجو (که مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت قرار گرفته) نیز همراه سایر مدارک به موسسه ارائه شود.

 

دریافت حواله ارزی دانشجویی

دریافت حواله ارزی دانشجویی

چه شرایطی برای ثبت‌نام در سامانه نشا لازم است؟

در ادامه مقاله، نسبت به اعلام شرایط ثبت‌نام در سامانه نشا، موارد را در قالب دو ماده مشخص شده (معرفی شرایط لازم و معرفی تسهیلات ارائه شده) مورد بررسی قرار می دهیم. 

 

۱- ماده اول: معرفی شرایط لازم

متقاضی دریافت ارز دانشجویی می‌بایست از یکی از دانشگاههای معتبرِ مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مدرک کارشناسی  یا کارشناسی ارشد داشته باشد.

متقاضی باید در یکی از آزمون‌های زبان خارجی زیر، موفق به کسب نمره حد نصاب شده باشد:

o آزمون (MSRT)، نمره حد نصاب = 40

o آزمون (TOLIMO)، نمره حد نصاب = 440

o آزمون (IELTS)، نمره حد نصاب = 5

o آزمون (TOEFL/PBT)، نمره حد نصاب = 440

o آزمون (TOEFL/IBT)، نمره حد نصاب = 45

متقاضی لازم است از دانشگاه‌های خارجی که مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری می باشند، پذیرش (قطعی و غیرمشروط) را دریافت کرده باشد.

نکته: متقاضیان  تحصیل در دانشگاه‌های کشور آمریکا، فرم (I-20) را ارائه نمایند.

 

۲-  ماده دوم: معرفی تسهیلات ارائه شده

درخواستهای شما از طریق سامانه پاسخ داده می‌شود.

متقاضیانی که فاقد مدرک نظام‌وظیفه مباشند، به جهت رعایت مقررات نظام‌وظیفه، برای دریافت معافیت تحصیلی طبق مدت دوره به سازمان مربوطه معرفی خواهند شد.

متقاضی می‌تواند برای  استفاده از شرایط تحصیل رایگان، درخواست توقف انجام تعهدات مربوطهتا پایان دوره را داشته باشد.

دیگر تسهیلاتی که ارائه خواهد شد، شامل خدمات مشاوره‌ای و ارائه اطلاعات در رابطه با وضعیت تحصیلی در دانشگاه‌های سایر کشورها= می‌باشد.

 

 

تبصره: کلیه هزینه های ارزی و ریالی به عهده متقاضی می‌باشد و هیچ تعهدی از طرف وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری در این خصوص وجود نخواهد داشت.

تبصره: در مقطع کارشناسی ارشد، مدت استفاده از تسهیلات حداکثر سه سال می‌باشد. این مدت برای مقطع دکترا حداکثر پنج سالاست.

نکته: کلیه دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور  یا متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، برای بهره مندی از تسهیلات غیرارزی و خدمات دانشجویی، لازم است که در سامانه نشا ثبت نام کرده باشند.

مدارک ضروری برای اخذ ارز دانشجویی چیست؟ 

        تصویر پذیرش از کشور مقصد برای تحصیل؛ 

بیشتر بخوانید و بیشتر بدانید.  راهنمای جامع راه‌اندازی کسب‌وکار بین‌المللی طراحی سایت | چالش‌ها و راهکارها

        فرم (I-20) برای کشور آمریکا؛

        کپی نمره آزمون زبان؛

        کپی گواهی فراغت تحصیلی (همان نامه‌ای که از نظام‌وظیفه به دانشگاه ابلاغ می‌شود)؛

        کپی شناسنامه؛

        کپی کارت ملی؛

داشتن چه شرایطی برای دریافت ارز دانشجویی لازم است؟

        باید دانشگاه معین شده به جهت تحصیل، معتبر باشد.

        طول تحصیل نباید از حد مجاز بیشتر شود.

برای مقطع کارشناسی، طول دوره تحصیل 6 سال؛

کارشناسی ارشد ناپیوسته، طول دوره تحصیل 3 سال؛

کارشناسی ارشد پیوسته، طول دوره تحصیل 8 سال؛

برای مقطع دکترا، طول دوره تحصیل 5 سال؛

        بین دو مقطع تحصیلی، نباید بیشتر از 1 سال فاصله باشد.

        باید نحوه خروج از کشور قانونی باشد.

چه مدارکی را باید برای ثبت‌نام در سامانه نشا در سیستم بارگذاری نمایید؟

        تصویر مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی؛

        تصویر ریز نمرات دانشگاه؛

        تصویر مدرک گواهی اشتغال به تحصیل موردتایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران؛ 

        تصویر کلیه صفحات گذرنامه؛

        تصویر برگه مدرک اقامت دانشجویی؛

         کپی کارت ملی و شناسنامه؛

 

حواله ارزی دانشجویی

حواله ارزی دانشجویی

ارسال حواله ارزی دانشجویی

بیشتر خانواده‌هایی که فرزندانشان به جهت تحصیل، در دانشگاه‌های دیگر کشورها حضور دارند، به‌علت شرایط حاکم بر ایران و محدودیت‌های بانکی، در زمینه انتقال ارز دانشجویی دچار مشکل هستند. درادامه با سه روش‌ انتقال ارز و ارسال حواله ارزی دانشجویی آشنا خواهیم شد.

 


  •       انتقال ارز با‌ روش پی پال PayPal

این روش در قالب کیف پول الکترونیکی بوده و از امنیت بالایی برخوردار است؛ به همین خاطر، در بین کاربران دنیا نسبت به روش‌های دیگر، محبوب تر است. اما در ایران، به دلیل وجود تحریم‌ها، افتتاح حساب در پی‌پال برای کاربران ایرانی ناممکن است. به همین خاطر لازم است برای اجرای این کار از شرکت‌های واسطه‌ای مانند صرافی‌های پرفکت مانی استفاده شود.

 


  •       انتقال ارز با ‌روش وسترن یونیون Western Union

این روش در قالب شبکه‌های آنلاین ارزی می‌تواند شرایط مطلوبی را برای انتقال ارز فراهم آورد. روش وسترن یونیون، شرایط گسترده‌ای دارد و می‌توان بااین روش، انتقال ارز را در کوتاه‌ترین زمان انجام داد. از آنجایی که این روش در ایران نماینده‌ای ندارد، پس طبیعتاً امکان افتتاح حساب هم برای ایرانیان وجود ندارد. برای استفاده از این روش لازم است که همانند روش پی‌پال، از شرکت‌های واسطه‌ای برای انتقال ارز دانشجویی، فرایند را دنبال نمایید. خاطرنشان می‌شود که کارمزد این روش بالاست و طبیعتاً از نظر اقتصادی به صرفه نیست؛ اما اگر هدف شما انتقال ارز کمتر از هزار دلار را باشد، استفاده از این روش به خاطر سرعت بالا می‌تواند به‌صرفه باشد.

 


  •       انتقال ارز به‌ روش مانی گرام MoneyGram

کمپانی مانی گرام نیز در زمینه انتقال ارز فعالیت می‌نماید. شرایط استفاده از این روش مشابه روش وسترن یونیون است. مانی گرام به دلیل داشتن کارمزد کمتر، می‌تواند رقیب خوبی برای روش وسترن یونیون باشد؛ اما جالب است بدانید علیرغم این ویژگی‌، مانی گرام محبوبیت کمتری در جهان دارد. اگر گیرنده ارز به شعبه مانی بوکرز Skrill یا moneybookers دسترسی داشته باشد، انتخاب این روش  برای وی مناسب است.

 


  •       انتقال ارز به روش سوئیفت SWIFT

با استفاده از این روش می‌توانید مبالغ بالا را به‌شکلی مطمئن و امن انتقال دهید. نکته مهمی که باید به ان اشاره شود، این است که کارمزد دریافتی در این روش، به قوانین وضع‌شده در کشور مقصد مربوط است. اما بر اساس شرایطی که دارد، ما به خانواده‌هایی که قصد انتقال ارز دانشجویی دارند، به عنوان روشی مطلوب، در نهایت همین روش را پیشنهاد می‌کنیم. 

 

به اشتراک گذاری این مطلب

نظرات
loading

لطفا نظر خود را در مورد این مطلب با ما به اشتراک گذارید

    آخرین اخبار