دریافت و نقد کردن ارزهای رایج دنیا در حساب مجازی یک پی

  • 2209 بازدید
  • 0 نظر
  • 14 تیر 1399
  • نوشته شده توسط تیم تولید محتوای یک پی

حتی اگر خیلی هم پیگیر مسائل اقتصادی نباشیم، آنقدر وضعیت بازار ارز روی زندگی ما تاثیرگذار است که نمی‌توانیم نسبت به آن بی‌تفاوت باشیم. ارزهای مهم جهان معمولا ارزش خود را از طریق قدرت اقتصادی کشور خود به‌دست می‌آورند. از این رو بسیاری از اقتصادهای بزرگ دنیا از این ابزار برای تاثیرگذاری روی کشورهای دیگر استفاده می‌کنند. شاید یکی از دلایل به وجود آمدن ارزهای دیجیتال مقابله با همین موضوع و جلوگیری از نفوذ کشورها روی نرخ ارز و اعمال فشار بر کشورهای دیگر باشد، اما همچنان ارزهای سنتی سهم بسیار بزرگی از بازارهای مالی و پرداخت‌ های بین المللی اختیار دارند. در این مطلب از یک پی قصد داریم به ۹ مورد از ارزهای مهم دنیا اشاره کنیم که آشنایی با آن‌ها برای ما ایرانی‌ها و به‌خصوص کارآفرینان صاحبان کسب‌و‌کار بین‌المللی بسیار مهم است.

 

 

ارزهای رایج دنیا

قبل از هرچیز بهتر است به این موضوع اشاره کنیم که بدون تردید دلار یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین ارزهای دنیاست، اما در سال‌های اخیر به‌دلیل تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا امکان مبادلات مالی به‌وسیله دلار بسیار سخت شده است، ما در ادامه به ارزهای مهم دیگری اشاره می‌کنیم که می‌توانیم از آن‌ها در مبادلات مالی بهره ببریم.

 

یورو

یورو، واحد پول کشورهای اروپایی منطقهِ یورو است که از ژانویه سال ۲۰۰۲ به‌صورت رسمی مورد استفاده قرار گرفت و یکی از ارزهای رایج  دنیاست. هدف از داشتن یک واحد پولی مشترک، تثبیت قیمت کالاها، رشد اقتصادی و به‌دست آوردن منافع مشترک و تقویت هویت اروپایی بود. به‌همین منظور در پیمان ماستریخت که در سال ۱۹۹۲ به امضای چندین کشور اروپایی رسید، ساختار واحد پول یورو شکل گرفت. نماد این ارز از حرف اپسیلون یونانی (€) گرفته شده است.

البته ارز یورو در حال حاضر تنها در ۱۷ کشور اروپایی مبادله می‌شود و بعضی از کشورها از لحاظ اقتصادی، هنوز آمادگی حضور در بازار مالی یورو را ندارند. جالب است بدانید کشورهای دانمارک و انگلستان با تکیه بر اقتصاد قدرتمندی که دارند تصمیم گرفتند واحد پول ملی خودشان را حفظ کنند.

بانک مرکزی اروپا (ECB) در شهر فرانکفورت آلمان قرار دارد و مسئول سیاست پولی منطقهِ یورو است و صدور اسکناس یورو فقط بر عهده این بانک است.

 

پوند

پوند یا به عبارت صحیح‌تر پوند استرلینگ واحد پول بریتانیای کبیر است. بر اساس اسناد معتبر، پوند استرلینگ قدیمی‌ترین واحد پول در جهان و یکی دیگر از ارزهای رایج محسوب می‌شود. اولین بار سکه پوند در سال ۱۴۸۹ و در دوران پادشاهی هنری هفتم مورد استفاده قرار گرفت. اولین اسکناس با واحد پولی پوند هم در سال ۱۶۹۴ توسط بانک مرکزی انگلستان چاپ و عرضه شد و تا به حال توانسته است ارزش خود را به‌عنوان یکی از مهمترین ارزهای دنیا حفظ کند.

پوند استرلینگ معمولا با نماد £  و به صورت اختصاری GBP  شناخته می‌شود.

 

لیر

لیر یا به عبارت صحیح‌تر لیره، واحد پول کشور ترکیه و قبرس شمالی است که با نماد (TRY) شناخته می‌شود، البته از سال ۲۰۰۹ با نماد TL هم نشان داده می‌شود. لیره برای اولین بار در سال ۱۸۴۳ و با نام لیره عثمانی منتشر شد. هر لیره معادل ۱۰۰ قروش است. چاپ و عرضه لیر ترکیه بر عهده بانک مرکزی ترکیه (ایش بانک و آک بانک) است.

بیشتر بخوانید و بیشتر بدانید.  با فین تک بیشتر آشنا شویم

جالب است بدانید در سال ۲۰۰۳ به دلیل تورم، ارزش لیر ترکیه به حدی پایین آمده بود که یک ساندویچ تقریبا ۳ میلیون لیر قیمت داشت. به‌همین علت در سال ۲۰۰۵ ترکیه به یکباره ۶ صفر از پول ملی خود کم کرد.

 

روبل

روبل واحد پول رسمی کشور روسیه است. از آنجایی که شوروی سابق یکی از دو قطب بزرگ اقتصادی در جهان محسوب می‌شد، روبل روسیه هم همچنان ارزش خود را به‌عنوان یکی از ارزهای رایج و مهم دنیا حفظ کرده است.

روبل برای اولین بار در سال ۱۹۱۹ منتشر و روانه بازار شد، اما تا قبل از سال ۱۹۶۱ هیچ پشتوانه‌ای نداشت و تنها به‌صورت یک اعتبارنامه یا چک مورد استفاده قرار می‌گرفت. در نهایت در سال ۱۹۶۱ با پشتوانه طلا به‌عنوان یک واحد پول رسمی عرضه شد. حتی پس از فروپاشی شوروی سابق در سال ۱۹۹۱ هم، سران حکومت روسیه واحد پول روبل را تغییر نداند.

یکی از نکات در مورد روبل روسیه این است که تا سال ۲۰۰۶ این ارزی نمادی نداشت. در این سال بانک مرکزی روسیه برای رقابت با دلار و یورو تصمیم گرفت نمادی را برای روبل انتخاب کند. این کار نزدیک به هفت سال طول کشید و در نهایت در سال ۲۰۱۳ بالاخره نماد (₽) از بین هزاران نماد پیشنهادی انتخاب شد.

 

 

فرانک

فرانک واحد پول چند کشور فرانسوی زبان از جمله فرانسه، سوئیس، بلژیک، لیختن‌اشتاین و کشورهای آفریقاییِ فرانسوی زبان است. فرانک اولین بار به عنوان یک سکه طلای فرانسوی در سال ۱۳۶۰ میلادی به‌مناسبت آزادی ژان دوم از بند انگلیسی‌ها ضرب شد. فرانسه از سال ۲۰۰۲ از یورو به عنوان ارز رسمی این کشور استفاده می‌کند.

فرانک سوئیس به‌دلیل اعتبار موسسات مالی این کشور یکی از قدرتمندترن و مهمترین ارزهای جهان محسوب می‌شود. نماد فرانک سوئیس (₣) است که به اختصار در بازارهای مالی با (CHF) شناخته می‌شود و در کشورهای سوئیس و لیختن‌اشتاین مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به نپیوستن سوئیس به اتحادیه اروپا و منطقه یورو، همچنان قیمت‌ها در سوئیس بر حسب فرانک محاسبه می‌شود.

 

یوان

یوان واحد پول رسمی کشور چین است که با نماد (元) و به‌صورت اختصاری با کد CNY  نشان داده می‌شود. جالب است بدانید تا قبل از سال ۱۹۹۷ یوان ارز رسمی کشور محسوب نمی‌شد و مبادلات به‌وسیله گواهی‌نامه‌ها ارزی انجام می‌شد. در بین سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ با تثبیت نرخ یوان در برابر دلار، این ارز وارد مبادلات تجاری بین‌المللی شد. از آنجایی که چین در سال‌های اخیر به یک ابرقدرت اقتصادی تبدیل شده است، ارز این کشور هم جزو مهمترین ارزهای جهان به‌شمار می‌آید و در حال حاضر در سبد ارزهای مرجع صندوق بین‌المللی پول قرار دارد.

 

ین

ین واحد پول رسمی کشور ژاپن است که سومین واحد پول پر‌معامله در بازارهای جهانی محسوب می‌شود. نماد ین ژاپن ¥ است و برای اولین بار در سال ۱۸۷۰ اسکناس‌هایی با این واحد پولی به چاپ رسید. جالب است بدانید ین ژاپن در بسیاری از کشورهای آسیایی به عنوان ذخیره ارزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

درهم

درهم واحد پول رسمی کشور امارات است که با نام اختصاری AED و DH شناخته می‌شود. در سال‌های اخیر و با توجه به رشد اقتصادی این کشور، ارزش درهم امارات نیز افزایش یافته است. درهم از کلمه یونانی دراخما گرفته شده است و بعد از تاسیس کشور امارت متحده عربی در سال ۱۹۷۱ به رسمیت شناخته شد. جالب است بدانید در سال ۱۹۷۸ نرخ برابری درهم نسبت به دلار ۳.۶۷ در نظر گرفته شده است و این نرخ تا به حال ثابت باقی مانده است.

بیشتر بخوانید و بیشتر بدانید.  روش‌های انتقال وجوه ارزی به ایران

 

ریال

بدون تردید مهمترین ارز دنیا برای ما ایرانی‌ها ریال است. واحد پول ایران در حکومت‌های مختلف بارها تغییر کرده است تا امروز به‌صورت ریال به‌دست ما رسیده است. از قرن هفتم هجری تا اوایل حکومت پهلوی دینار بود، سپس در دوران قاجار تومان، قِران و شاهی به عنوان واحدهای اصلی پول در ایران مورد استفاده قرار می‌گرفت. به این ترتیب که تومان واژه‌ای ترکی به معنی ۱۰هزار، قران یک دهمِ تومان و معادل ۲۰شاهی بود. اما از سال 1311 به‌دلیل کاهش ارزش قِران و سخت‌شدن محاسبات مالی، ریال به‌عنوان واحد پول رسمی ایران انتخاب شد.

گفته می‌شود ریال از واژه اسپانیایی Real/Royal گرفته شده و به معنی شاهی است. جالب است بدانید حق چاپ اسکناس حدود ۴۰ سال در دست بانک شاهنشاهی انگلستان قرار داشت تا اینکه در سال ۱۳۰۹ این حق به بانک ملی ایران واگذار شد و اسکناس ریال که از سال ۱۳۱۱ به عنوان واحد پول رسمی ایران محسوب شد، کاملا توسط بانک ملی ایران چاپ و عرضه شد.

 

مشکل دریافت وجه از خارج از کشور

همه می‌دانیم که در سال‌های اخیر تحریم‌های اقتصادی برای بسیاری از کسب‌و‌کارها و فریلنسرهای ایرانی مشکل‌ساز شده است و مبادلات مالی برای ما ایرانی‌ها بیش از پیش دشوار شده است. با وجود این راه‌های مختلفی برای این مشکل علی الخصوص دریافت درآمد ارزی فریلنسری وجود دارد که در ادامه به یکی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 

نقد کردن ارزهای رایج در حساب مجازی یک پی

یک پی اولین پلتفرمی است که به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به مراجعه به بانک، و با استفاده از پلتفرم آنلاین و حساب مجازی یک پی، وجه را از خارج کشور به‌راحتی دریافت کنید.

یکی از مزایای حساب مجازی یک پی این است که قابلیت پشتیبانی و تبدیل ارز های رایج و مهم دنیا که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم را دارد. به این صورت که شما می‌توانید مبلغی را به صورت یورو یا پوند در حساب مجازی یک پی خود دریافت کنید و معادل ریالی آن را از حساب خود برداشت کنید. تمامی تعرفه‌ها و قیمت‌های نرخ ارز بر اساس نرخ اعلام شده توسط اتحادیه صرافان به‌روز‌رسانی می‌شود.

از آنجایی که مسیر دریافت وجه از طریق پلتفرم یک پی کاملا در بستر بانکی صورت می‌گیرد، می‌توانید مراحل دریافت وجه بین المللی را در حساب کاربری خود مشاهده و پیگیری کنید.

جالب است بدانید انتقال وجه بین کاربران یک پی به‌صورت آنی صورت می‌گیرد و شما مجبور نیستید برای دریافت وجه خود چند ساعت یا چند روز صبر کنید.

اگر فکر می‌کنید به خدمات یک پی نیاز دارید اما برای استفاده از آن تردید دارید و نیاز به راهنمایی بیشتری دارید، حتما با ما تماس بگیرید، تیم مشاوران یک پی به شما کمک خواهند کرد تا بهترین روش را انتخاب کنید.

 

 

 

به اشتراک گذاری این مطلب

نظرات
loading

لطفا نظر خود را در مورد این مطلب با ما به اشتراک گذارید

    آخرین اخبار